50 Ten Frame Activities
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
The 50 Ten Frame Activities set provides 50 double-sided activity cards designed to teach essential math skills using ten frames. Children can explore topics including numbers, number bonds, addition, subtraction, counting, grouping, equal sharing, skip counting, bridging, multiplication, and division. Each card’s front side outlines clear teaching objectives, required resources, and step-by-step procedures, while the reverse side features visual examples to reinforce learning. High-quality photography demonstrates the effective use of math manipulatives, helping children visualise concepts and practice hands-on learning. Ideal for classrooms, math centres, or home learning, this set supports numeracy, problem-solving, and independent learning for children aged 4 - 6 (
New Entrant - 3).
| Ages | Year |
| 4 - 6 | New Entrant - 3 |
JL355
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL361
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL354
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL353
- Regular Price
- $20.99
- Sale Price
- $20.99
- Regular Price
- $29.99
- Unit Price
- per
JL352
- Regular Price
- $15.00
- Sale Price
- $15.00
- Regular Price
- $29.99
- Unit Price
- per
JL330
- Regular Price
- $15.00
- Sale Price
- $15.00
- Regular Price
- $29.99
- Unit Price
- per
JL357
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL321
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL351
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL359
- Regular Price
- $15.00
- Sale Price
- $15.00
- Regular Price
- $29.99
- Unit Price
- per
JL350
- Regular Price
- $20.99
- Sale Price
- $20.99
- Regular Price
- $29.99
- Unit Price
- per
JL339
- Regular Price
- $20.99
- Sale Price
- $20.99
- Regular Price
- $29.99
- Unit Price
- per
JL337
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL328
- Regular Price
- $15.00
- Sale Price
- $15.00
- Regular Price
- $29.99
- Unit Price
- per
JL342
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL326
- Regular Price
- $20.99
- Sale Price
- $20.99
- Regular Price
- $29.99
- Unit Price
- per
JL356
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL341
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL322
- Regular Price
- $20.99
- Sale Price
- $20.99
- Regular Price
- $29.99
- Unit Price
- per
JL639
- Regular Price
- $15.00
- Sale Price
- $15.00
- Regular Price
- $29.99
- Unit Price
- per
JL320
- Regular Price
- $15.00
- Sale Price
- $15.00
- Regular Price
- $29.99
- Unit Price
- per
JL340
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL325
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL360
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL659
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL324
- Regular Price
- $15.00
- Sale Price
- $15.00
- Regular Price
- $29.99
- Unit Price
- per
JL334
- Regular Price
- $15.00
- Sale Price
- $15.00
- Regular Price
- $29.99
- Unit Price
- per
JL323
- Regular Price
- $15.00
- Sale Price
- $15.00
- Regular Price
- $29.99
- Unit Price
- per
JL331
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per
JL767
- Regular Price
- $29.99
- Sale Price
- $29.99
- Regular Price
- Unit Price
- per